CUMHURBAŞKANI :

Kadirov Ramzan Ahmatoviç

       

5 Ekim 1976’de Tsentoroy’da doğdu. Öğrenimini Tsentoroy Lisesi ve Mahaçkale İş ve Hukuk Enstitüsü Hukuk Fakültesi’nde yaptı.Şuanda Rusya Cumhurbaşkanlığına bağlı olan Kamu Hizmeti Akademisi’nde öğrenimini devam ettirmektedir.

          

·         1996 yılında Çeçenistan Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanı Ahmet Hacı Kadirov’un Güvenlik Şefi Yardımcılığını ve daha sonra Güvenlik Şefi görevinde bulundu.

·         Haziran 2000 ve Mayıs 2002 yılları arasında üst düzey yetkililerin ve Çeçenistan idari           (devlet) tesislerinin(kamusal binaların) güvenliğini sağlamaktan sorumlu olan Çeçenistan Cumhuriyeti İç İşleri Bakanlığına bağlı Milis Güvenlik Güçlerinin Denetleyici görevini yürüttü.

·         2002 yılından itibaren Ramzan isimli spor klubün başkanı dır.

·         Mayıs 2002 ve Şubat 2004 yılları arasında kamu makamlarının korunmasını sağlamak için Çeçenistan Cumhuriyeti İç İşleri Bakanlığı milis kuvvetleri müfreze komutanlığı görevinde bulundu.

·         2003 yılında Çeçenistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Güvenlik Şefi olarak görev yaptı.

·         2004’te Çeçenistan İç İşleri Bakan Yardımcısı ve Devlet Konseyi’nde Gudermes Bölgesi Temsilcisi olarak görev yaptı.

·         10 Mayıs 2004’te Çeçenistan Cumhuriyeti Başbakanı Birinci Yardımcısı olarak görev yaptı.

·         2004 yılında topluma yönelik hayır faaliyetlerinin yürütülmesi için kurulan Ahmet Hacı Kadirov Bölgesel Kamu Fonu başkanlığı görevinde bulundu.Bu vakfın amacı yardıma muhtaç olan insanlara maddi desteğin  sağlanması, ülkenin yeniden inşa edilmesi ve kalkınma sürecinde çeşitli projelerin finansmanlığının sağlanmasıdır.

·         19 Ekim 2004 yılında Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanlığının Güney Federal Bölgesi Yetkili Temsilcisi’nin Danışmanı olarak atandı.

·         16 Mart 2005’te Çeçenistan’da savaş esnasında konut ve mülk kaybına uğramış vatandaşlara tazminat ödenmesi için kurulan  komisyonun başkanlığı görevine atandı.

·         18 Kasım 2005 ve 4 Mart 2006’te tarihleri arasında Çeçenistan Cumhuriyeti Başbakan Vekilliği görevinde bulundu.

·         Ocak 2006’da Çeçenistan Cumhuriyeti’nde uyuşturucu ile mücadele etmek için kurulan hükümet komisyonu Başkanı olarak  görev aldı.

·         9 Şubat 2006’da Birleşik Rusya Partisi’nin bölgesel(Çeçenistan) Şube Başkanı görevine atanması BR Partisi Genel Kurulu tarafından onaylanmıştır.

·         4 Mart 2006’da Çeçenistan Cumhuriyeti Başbakanı oldu.

·         15 Şubat ve 2 Mart 2007 tarihleri arasında Çeçenistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Alu Alhanov’un görevinden istifa etmesi üzerine, Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanlığı’nın yetkilendirmesi üzerine vekaleten Cumhurbaşkanlığı görevine atanmıştır.

·         02 Mart 2007 tarihinde, Çeçenistan Parlamentosu tarafından Çeçenistan Cumhuriyeti’nin  Cumhurbaşkanı olarak seçildi.

 

Ayrıca birçok onure edici nişan ve madalyalar sahibidir.“Üstün Cesaret Nişanı”, “Ahmet Kadirov Nişanı”, “ Çeçenistan Cumhuriyeti Antiterör operasyonlarına katılım” , “Kafkas Hizmet Madalyası“ , “ Çeçenistan Cumhuriyeti Savunucusu”, “ Rusya Federasyonu Kahramanı” gibi yüksek devlet nişanlarına layık görülmüştür.

“ Rus Doğal Bilimler Akademisi Onur Üyesi “, Çeçenistan Bilimler Akademisi Fahri Üyesi,  “ 2004 yılının Adamı “, Çağdaş Sosyal Bilimler Akademisi, Pyatigorsk Devlet Teknolojik Üniversitesi ve Çeçenistan Devlet Üniversitesi tarafından verilen fahri profesörlük unvanları bulunmaktadır.

Boks spor dalında usta aday.

Evlidir. Altı çocuk babasıdır.