AhmatHacı Kadırov' un Özgeçmişi ;Ahmat Hacı Kadirov, 23 Ağustos 1951 yılında Kazakistan’nınKaraganda şehrinde doğdu. 1957’de Kadirov ailesi Kazakistan’dan Çeçenistan’a dönmüştür. Ahmat Kadirov çok dindar bir ailenin çocuğu olmasından dolayı Kuran-ı Kerim’i erken yaşlarda babasından öğrendi ve din derslerini aldı.  1968’de ilk ve orta öğrenimini Baçi-Yurt’ta tamamlayan Kadirov, aynı yılda Naur eyaletine bağlı Kalinovskaya’da meslek kurslarını bitirdi.

Gençlik yıllarından itibaren değişik şirketlerde çalışan Ahmat Kadirov, 1980 yılında Gudurmes Merkez Camii referansı ile Buhara’daki Mir Arab Medresesini kazandı, 1982 ‘de öğrenimi Taşkent İslam Enstitütü’nde devam etti. 1986’da mezun olan Ahmat Hacı 1988’e kadar Gudermes Merkez Camii imamı yardımcısı olarak çalıştı.

1989’da Çeçenistan’ın Şali eyaletine bağlı Кurçaloy kasabasında Kuzey Kafkasya’nın ilk İslam Enstitüsünü kurdu. 1990’da Ürdün Аmmаn şehri İslam Üniversitesi’nin Şeriat fakültesini kazandı, ancak 1991’de Çeçenistan’da meydana gelen olaylardan dolayı eğitimini bırakarak vatanına döndü.

1993’te Çeçenistan Diyanet İşleri Başkan yardımcısı, Eylül 1994’te – Çeçenistan’ın müftüsü olarak tayin edildi. Bu görevde siyasi yaşamını sürdüren Kadirov, 1999’da vahabiler tarafından yine savaşa sürüklenen Çeçenistan’da savaşı önlemek için önemli siyasi roller oynadı. 

11 Haziran 2000’de Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı Vladimir Putin tarafından Çeçenistan’ın geçici hükümet Başkanı olarak tayin edildi.

5 Ekim 2003’te Çeçenistan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olan Ahmat Kadirov, seçimleri  kazanarak Çeçenistan Cumhurbaşkanı oldu.

Savaşta yıpranan Çeçenistan’da huzurun ve barışın yeniden oluşturulması Ahmat Kadirov’un sayesinde oldu.

9 Mayıs 2004’te Grozny’de Dinamo stadyumunda düzenlenen terörist bir eylemde gerçekleşen patlama sonucunda Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ahmat Kadirov hayatını kaybetti.