AHMAT KADIROV SOSYAL VAKFI :


  Ahmat Kadirov Camii'nin ve İslam Merkezinin inşaatının finansmanı Ahmat Kadirov Sosyal YardımlaşmaVakfı tarafından karşılanmıştır.

  Ahmat Hacı Sosyal Yardımlaşma Vakfı 2004 yılında, Ahmet Hacı Kadırov’un trajikterörist bir eylem sonucunda hayatını kaybetmesinden sonra kurulmuştur.Vakfın başkanlığını rahmetli Ahmat Hacı'nın eşi Aymani Nesiyevna Kadırova üstlenmiştir.

  Vakıf kuruluş tarihinden itibaren çalışmalarında öncelikle sosyal, kültürel değerleri olan binaların inşaatlarını, insanların toplu yaşam alanları olan apartmanların toplu konutların inşaatları üzerindeki çalışmalarda yoğunlaşmıştır. Ayrıca sosyal ve ekonomik olarak zor durumda olan insanlara, yetimlere, savaş mağdurlarına ve fakirlere yönelik gerçekleştirilen yardımları öncelik olarak saymıştır.

  Ahmat Kadirov Vakfı’nın sosyal yardım faaliyetleri kuruluş tarihinden itibaren çok kısa bir süre içerisinde iş adamları ve yardımseverlerin katkılarıyla tüm Çeçenistan'ı kapsamıştır. Vakıf, kuruluşundan itibaren binlerce zor durumda olan insanlara yardım edilmesini, savaşta yıkılmış köprülerin ve evlerin yeniden inşaa edilmesini,ülke genelinde kilometrelerce uzunlukta birçok modern yolun yapılmasını finanse etmiştir. Hatta Sovyetler Birliği döneminde bile yol, gaz, elektrik ve yolları olmayan dağlık köylere dahi yol, gaz, elektirik ulaştırılmasını sağlamıştır. Vakıf bugün halen, Çeçenistan'da ülke genelinde yürütülen geniş bir inşaat kampanyasını, yol ve köprü yapımlarını,onlarca hastane ve okulların yapılması ve hizmet kaliteleriminin arttırılmasına, ve  binlerce insana yardım etmeye devam etmektedir.

  Bugün Çeçenistan’da yapılan kültürel ve sosyal değerlerin yeniden yükselişe geçmesinde bu Vakıf sayesinde gerçekleşmiş olduğu gerçeği ise herkes tarafından bilinen bir gerçektir.


Ağustos 2005 yılında Çeçenistan Cumhurbaşkanı'nın emri ile, sosyal yardımlaşma alanlarında yapılmış olan başarılı faaliyetlerinden ve katkılarından dolayı Vakfın başkanı Sayın Aymani Kadirova’ya “Çeçenistan Cumhuriyeti şeref vatandaşı” nişanı verilmiştir.

 
2007 de Aymani Kadirov'a Rusya Müftüler Birliği tarafından ahlak ve dini değerlerin geliştirilmesi ve korunması alanında yaptığı özel katkılarından dolayı A.Kadirov’a özel mükafat madalyasını almıştır
.