Çeçenistan Müftüsü Mejiyev'den Başkan Görmez'e ziyaret Özel

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Çeçenistan Müftüsü Hacı Salah Mejiyev'i makamında kabul etti.

Başkan Görmez, Çeçenistan Müftüsünü kabulünde yaptığı konuşmada, Çeçenlerin tarih boyunca ve yakın tarihte çok büyük imtihanlardan geçtiğini, fakat büyük bir gelenek ve imanın verdiği güçle bütün bunların üstesinden geldiklerini söyledi.

Prof. Dr. Görmez, "Çeçen kardeşlerimiz hem tarihte, hem yakın tarihte çok büyük imtihanlardan geçtiler. Fakat arkalarında çok büyük bir gelenek ve yüksek bir iman olduğu için, imanın verdiği güçle bütün bunların üstesinden gelebildiler. Çeçen kardeşlerimiz için en önemli şey, tarih boyunca kendilerini var eden, o tarihi, dini dokuları muhafaza etmektir. Çeçenistan savaşının iki olumsuz neticesi olmuştur. Biri cana ve mala olmuştur. Ben bütün vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyorum. İkinci olumsuz neticesi de o bölgede tarih boyunca var olan İslam anlayışının zarar görmesidir" diye konuştu.

 

 

 

Savaşın en olumsuz neticesinin ise büyük değerlerin yara alması olduğuna vurgu yapan Başkan Görmez, şöyle konuştu:

“Bütün bu savaşlar sadece canımızı yakmıyor, tarih boyunca ayakta tutan dini dokumuzu, bizim asıl kimliğimizi ve İslam'ın o ana yolunu yok ediyor...”

"Bugün bütün savaşlar bize bunu gösteriyor. Afganistan'a yönelik savaşların da elbette cana ve mala yönelik çok büyük tecavüzleri olmuştur ama akabinde Afganistan'da tarihte görülmemiş yanlış dini anlayışların ortaya çıkmasını sağlamıştır. Aynı şekilde Amerika'nın Irak'ı işgalinin insan maliyeti, kültür ve medeniyet maliyeti bir tarafa, orada birlikte yaşama ahlakını, hukukunu, o tarihi dini dokuyu ortadan kaldırmış olması, en olumsuz neticelerinden birisidir. Bugün Suriye'de aynı tabloyu izliyoruz. Bütün bu savaşlar sadece canımızı yakmıyor, evlatlarımızı öldürmüyor, aynı zamanda bizi birlikte tarih boyunca ayakta tutan dini dokumuzu, bizim asıl kimliğimizi ve İslam'ın o ana yolunu yok ediyor. Çeçenistan'daki kardeşlerimizin bütün bunların farkında olduğunu biliyorum. Bu yolda yaptıkları çalışmalardan dolayı tebrik ediyorum."

Diyanet İşleri Başkanlığının, Çeçenistan'daki imamların ve müftülerin bir protokol çerçevesinde Türkiye'de eğitim alması için her türlü kolaylığı göstereceğini ifade eden Görmez, aynı şekilde imam hatip lisesi ve Kur'an kursu seviyesinde hem kız, hem erkek öğrenciler için kapılarının açık olduğunu belirtti.

“Bu görevler ateşten cübbedir. 5 yıl bu cübbenin bedeni yakmaması için çaba içerisinde olduk...”

Çeçenistan Müftüsü Mejiyev de ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bütün İslam dünyası için faydalı olmak amacıyla Türkiye ile ilişkilerin canlı tutulmasını hedeflediklerini bildiren Mejiyev, destekleri için Diyanet İşleri Başkanlığına teşekkür etti.

Hacı Salah Mejiyev'in, "Bizi en çok sevindiren bir başka konu da sizin 5 yıl daha Diyanet İşleri Başkanlığı görevine devam edecek olmanız. Allah mübarek eylesin." sözleri üzerine ise Diyanet İşleri Başkanı Görmez, şunları söyledi:

"Bu ikinci 5 yıllık görev dün tekrar uhdeme verildi. İlk ziyareti sizlerle gerçekleştirmiş oluyoruz. Bu görevlere benim taktığım isim 'Ateşten cübbedir'. 5 yıl bu cübbenin bedeni yakmaması için çaba içerisinde olduk. 'Acaba biraz da başkasını yaksa' diye düşündük ama bu mümkün olmadı. Onun için bizim birbirimize dua etmemiz, 'Cenab-ı Hak yakmasın' dememiz lazım. Her idari vazife ateşten gömlektir ama bilhassa dini makamlar ateşten cübbedir. Gömlek vücudun yarısını, cübbe tamamını yakar. Bir de başımıza koyduğumuz sarık var. Sarığın üzerindeki beyaz kumaşın, vefat ettiğinde bir insanın ona kefen olabilecek ölçüde olması, gelenek olmuştur tarihte. Ta ki o görevi ifa eden, başına sarığı koyan insanlar daima mezara, ahirete, ebediyete hazır olsunlar diye. Onun için kendi isteği ile bu görevlere talip olana şaşarım."

“Milletimizin Çeçen kardeşlerimize karşı çok müstesna bir muhabbeti vardır...”

Tekrar bu ziyaretinizden çok büyük memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum. Sizin de dediğiniz gibi bizim milletimizin de Çeçen kardeşlerimize karşı çok müstesna bir muhabbeti vardır. Kafkasya daima bütün bu gönül coğrafyamızın kalbini, duygularını, aşkını ve heyecanını ifade etmiştir. Çeçenler de hep bu duygunun temsilcileri olmuştur. Ama bu duyguyu daima akılla ve hikmetle, ilimle ve irfanla beslemek lazım. Yani İslam dininin en mümeyyiz vasfı akılla, kalp arasında muhteşem bir köprü kurmuş olmasıdır.

“İslam’ın tali yolları İslam’ın ana yolunu işgal etmeye kalkışıyor...”

Müslüman olmak tarihte kolaydı, ama bugün zorlaşıyor, çünkü sahih İslam’ın önüne çok engeller konuyor. İslam’ın tali yolları İslam’ın ana yolunu işgal etmeye kalkışıyor. Bu ana yolu daima ilimle, hikmetle beslememiz lazım. Bunun için biz Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Çeçenistan dini idaresinin bütün bu talepleri, ihtiyaçları, tecrübe alışverişi, bilgi alışverişi konusunda hep hazır olduğumuzu ifade etmek isterim. Tekrar evinize hoş geldiniz diyorum.

Ziyaretin sonunda Mejiyev Görmez'e "Çeçenistan kalpağı", Başkan Görmez ise konuk müftüye üzerinde hadis yazılı bir tablo ile Kur'an-ı Kerim hediye etti.

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.