Çeçenistan Cumhuriyeti'nin Naurskiy Bölgesinde organik ürünlerin sergileneceği ve yerel üreticinin ürünlerini pazarlayabileceği büyük bir tarım ürünleri fuarı düzenlenecek.

Fuarda et ve süt ürünleri, taze organik bal,meyve, sebze,konserve,tohum,balık ve diğer tarım ürünlerini üreticiler Rusya'nın bir çok bölgesinden gelen firmalara pazarlayabilme imkanınada sahip olacaklar.

Çeçenistan Cumhuriyeti Tarım Bakanı Yardımcısı Magomed Selmurzaev ülkede üretilen organik tarım ürünlerinin Rusya pazarına üreticilerin elinden devlet desteği ile pazarlanmasının üreticilere büyük kazançlar getireceğini ,ülkedeki tarım ve hayvancılık sektörünün gelişmesine büyük katkı sağlayacağını açıkladı.

Ayrıca organik yerel üretim ürünlerinin ülkedeki alışveriş merkezlerinde pazarlanması ile de ülke ekonomisinin yerel ürünleri desteklemesi ile güçleneceği bildirildi.

Çeçenistan'da patates üetiminde Amerikan teknolojisinin kullanılmasına başlanıyor.Vedeno bölgesinde Amerikadan ithal edilen dikimlik tohumların deneysel amaçlı ekimleri yapılıyor.

Muğla Milas'ta Semiha Altunkan Ortaokulu'nda öğrenim gören öğrenciler tarafından hazırlanan projeler, TÜBİTAK'ın desteğiyle düzenlenen Bilim Fuarı'nda sunuldu.

Çeçenistan Cumhuriyeti Tarım Bakanlığının verdiği bilgiye göre ülkede bahar aylarının başlaması ile birlikte mısır ve ayçiçeği ekim dönemleri devam etmektedir.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı Müfettişleri tarafından Kurchaloevskiy Devlet Üretim Çiftliği Tahıl ambar deposunun yangın güvenliği ve alınan önlemler kontrol edildi.

Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramzan Kadirov İsrailli Tarım ve Hayvancılık sektörü üzerine hizmet veren Ambika Argo ve LR Gurubu firmalarının temsilcileri ile bir araya gelerek görüştü.

Devlet TarımTeşkilatı Rosselhoztsentr ve Tarım Bakanlığı uzmanları Çeçenistan Cumhuriyeti'nde tarım arazilerinin 112.000 hekartar fazla bir alanını inceledi.

İlishan Yurt Devlet Çiftliği 2013 yılında  hektar başına 1.5 ton üzüm hasatı almayı planladıklarını belirtti.

Çeçenistan'ın Sunjenski ilçesinde Sernovodske köyünde yılın ilk hasat şenlikleri neşeli etkinkinlerle kutlandı.

Çeçenistan Cumhuriyeti Hükümeti'nin yeni 2013 ve 2015 yılları arasında Çeçenistan'da sebze üretiminin geliştirilmesine yönelik önemli bölgesel programı Başbakan Abubakar Edelgeriev tarafından imzalandı.

Sayfa 1 / 2