Çeçenistan Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanı merhum Ahmet Hacı Kadirov'un anısına Rostov-on-Don şehrinde katılımlarının Rusya genelini kapsadığı çocuklar ve gençler satranç turnuvası düzenlendi.

Çeçenistan'da başkent Grozny'de şehir merkezinde bulunan Gazeteciler Parkı'nda Ulusal Politika Dış İlişkiler,Basın Yayın ve Haberleşme Bakanlığı ve Optimum isimli Sivil Toplum Örgütü tarafından ortaklaşa yapılan bir çalışma ile kitap fuarı düzenlendi.

Çeçenistan Cumhuriyeti Noxcho Devlet Dans Gurubu Rusya Günü sebebiyle muhteşem bir konser verdi.Konser programında Çeçen milli folklor oyunlarının harika ruhu izleyenlere tam olarak profesyonele yansıtıldı.

Çeçenistan Cumhuriyeti başkenti Grozny'de çocuk sanat eserleri sergisi açıldı.Çocukların sanat alanında tüm yaratıcılıklarını sergilediği sergide birbirinden güzel sanat eserleri sergilenmeye devam ediliyor.

Ünlü Çeçen yazar Ruslan Zakriev, Dünyada büyük gişe rekorları kıran ve serileri çekilen Avatar Filmi Senaryo yazarı David Cameron'a dev tazminat davası açmaya hazırlanıyor.

Rusya Federasyonu'nun ilk ve tek İslam Üniversitesi , Kunta Hacı İslam Üniversitesi eğitimdeki kalitesi ve öğrencilerinin başarısı ile tüm Rusya'daki müslümanların eğitim almak istediği bir eğitim kurumu haline geldi.

Çeçenistan Cumhuriyeti Kültür Bakanı Hoj Baudi Daaev en sanatları ustaları ile biraraya gelerek görüştü.Kültür Bakanı el sanatları ustalarının,kültürün en önemli bileşenleri olduklarını ve halkın kendisini yansıtan ustalar olduklarını belirtti.

Çeçenistan'ın Kalbi Cami'sinde en iyi vaaz veren imam yarışması finaline gelindi.Yarışmaya 120 İslami eğitimler alan öğrenci katıldı.Yarışma jürisinin son derece zorlandığı yarışmada finaller vatandaşlarında büyük katılımları ile devam etti.

Çeçenistan'ın Başkenti Grozny'de bulunan Lermontov Drama Tyatro ve Konser Salonunda Halkların Dostluğu konulu Çeçenistan'da yaşayan bir çok etnik kökenli vatandaşın kendi gelenek görenek ve kültürlerini sergiledikleri bir konser düzenlendi.

 

Çeçenistan Cumhuriyeti genelinde ve Çeçen diasporasının yaşadığı bir çok yerde kutlanan 21 Eylül Dünya Çeçen Kadınları Günü kutlamaları için tüm hazırlıklar sürdürülmektedir.

Sayfa 1 / 14