Bugün Çeçenistan'ın başkenti olmak üzere ülkenin heryerinde Ulusal Birlik Günü büyük bir çoşku ile kutlandı.Başkent Grozny'de Büyükşehir Belediyesi binasının karşısında bulunan kutlama alanında büyük bir organizasyon ile kutlamalar yapıldı.

Irak parlamentosu Suriye’den Irak’a kaçan IŞİD militanlarına sınıra yakın bölgelerde hava operasyonları düzenlemesine izin verdi.

Rusya’da yapılan anket sonuçlarına göre vatandaşların yüzde 35’i Devlet Başkanı Vladimir Putin’i ülkenin en büyük gurur kaynağı olarak gördüklerini açıkladı.

Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Slovakya’da 4 Nisan 2015’de gerçekleştirdiği ziyaret sırasında Kırım’la ilgili soruya verdiği yanıtı açıkladı.

İnternet üzerinden çalışan online ödeme sistemi olan PayPal, Kırım sakinlerine hizmet vermeyi durdurdu.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Soma'da madendeki yangında ölenlerin sayısının 238 olduğunu açıkladı.

Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı , Küba ve Haiti'de cami inşa edecek. Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) yetkilileri, Güney Amerika'daki Müslümanların hangi konularda yardıma ihtiyaçları olduğunu belirlemek için aralarında Brezilya ve Meksika'nın da bulunduğu Güney Amerika turuna çıkmaya hazırlanıyor. 

TDV Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tutkun yaptığı açıklamada, yurt dışındaki Müslümanlara yönelik yardım çalışmalarının olduğunu belirtti. Bu çalışmaların arasında cami yapımının da yer aldığını dile getiren Tutkun, 26 ülkede TDV tarafından yaptırılan camiler olduğunu, aralarında KKTC'nin de bulunduğu bazı ülkelerde ise inşa çalışmalarının devam ettiğini söyledi. 

Güney Amerika'daki Müslümanlara yönelik de yardım faaliyetlerine önem verdiklerini ifade eden Tutkun, Haiti ve Küba'dan gelen din adamlarına Türkiye'de eğitim verdiklerini söyledi. Tutkun, şöyle konuştu: 

"Küba'daki Müslümanların lideri diyebileceğimiz kişiyle bağlantımız sürüyor. Kendi hükümetiyle görüştü, bizim orada cami yapmak istediğimizi söyledi. Onlar da yazılı bir şekilde Türkiye'nin Havana Büyükelçiliğine dönüş yaparak söz konusu çalışmaya olumlu baktıklarını ve süreci başlatabileceğimizi belirtmişler. Gerekli yazışmalarla süreci başlattık. Gidip Havana'da incelemelerde bulunacağız." 

Tutkun, Haiti'de de bir cami yapılmasına yönelik çalışmalarının sürdüğünü söyledi. 

Küba'da 300-500 civarında yerli Müslüman'ın olduğunu dile getiren Tutkun, düzenledikleri vekaletle kurban kampanyası kapsamında Brezilya ve Küba ile Güney Amerika'daki birçok ülkede ilk defa kurban kestiklerini vurguladı. Tutkun, "Oralardaki Müslümanların ihtiyaçlarının belirlenmesine yönelik Brezilya, Honduras, Arjantin'i de kapsayan Güney Amerika seyahatine çıkacağız. Yeni yılın ilk ayında söz konusu ülkelere gideceğiz. Oralardaki Müslümanlar için neler yapabileceğimizi belirleyeceğiz. Bizim coğrafyamızdan oradaki Müslümanlara yardım eli uzatan kimse yok. Biz dünyanın her yerindeki Müslümanlara yalnız olmadıklarını hissettirmek için çabalıyoruz" ifadelerini kullandı. 

 

Kaynak : Radikal Gazetesi

Çalışmalarını hızlandırmak için Atatürk Üniversitesi'nden Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’ne geçen Süleyman, burada sürdürdüğü çalışmaları neticesinde kesin sonucaulaştı.

Hırvatistan, AB’nin resmen 28’inci üyesi oldu. Hırvatistan Cumhurbaşkanı İvo Yosipoviç, kutlamalarda yaptığı konuşmada, Hırvatistan'ın AB üyeliğini ''ülke tarihindeki yeni bir sayfa'' olarak nitelendirdi.

Londra’daki Stansted Havaalanı’nda 7 senedir çalışan 31 yaşındaki Chris Holmes, hayallerini gerçekleştirmek için dünyada istifa etmek alanında bir ilke imza attı.

Sayfa 1 / 3